Podagra – choroba, o której trzeba dowiedzieć się więcej

Istnieje wiele schorzeń, które rozwijają się w organizmie bez ewidentnych objawów, dopiero gdy pustoszą organizm, zaczynają pojawiać się konkretne objawy, które są powodem tego, że osoby chore udają się do lekarza. Jednym z takich schorzeń jest dna moczanowa.

Czym jest dna moczanowa?

Choroba ta spowodowana jest zaleganiem kwasu moczowego w ciele. Najczęściej zajmuje on stawy i tkanki, czego skutkiem są bóle i obrzęki umiejscowione w tych właśnie partiach ciała. Odkładający się przez określony czas kwas moczowy może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia chorego, w tym zwłaszcza nadżerki kostne. Rezultatem zwykle jest jednym słowem artretyzm. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte w dobrym czasie, prędko dochodzi do zajęcia stawów.

Co uczynić, jeżeli chory rozpoznaje oznaki choroby?

O odpowiednim postępowaniu zadecyduje rzecz jasna lekarz. Oczywiście wcześniej koniecznością jest skierowanie uwagi na symptomy takie jak bóle w okolicy stawów albo sztywność stawów. Aby móc kontrolować stan swojego zdrowia w należyty sposób warto robić regularnie badania. Jeśli normy są przekroczone, w takiej sytuacji niezbędna jest szybka wizyta u specjalisty reumatologa. Jak wiadome jest nie zawsze natomiast szybkie pójście do lekarza jest możliwe, co w przypadku odczuwania dolegliwości stawowych może być niezwykle uciążliwe. W takim wypadku można wykorzystać domowe metody, które pozwolą na zredukowanie dolegliwości. Chorzy mogą wykorzystać zimne okłady na opuchnięte stawy. Można ponadto zdecydować się na usztywnienie stawów. Dna moczanowa cechuje się różnymi etapami choroby i to zależnie od tego, w którym etapie choroby jest osoba chora lekarz określa idealne leczenie. Okres bezobjawowy, w którym badania diagnostyczne potwierdzają chorobę, aczkolwiek osoba chora nie czuje jej objawów, nie jest leczony żadnymi lekami. Muszą oni natomiast szybko wprowadzić zmiany do swego stylu życia. W okresie zaostrzonego napadu choroby specjalista przepisuje pacjentowi niesteroidowe leki zapalane, aby przede wszystkim uśmierzyć ból. W okresie międzynapadowym koniecznością jest prowadzenie dobrego stylu życia, który pozwoli na niezmienne i niskie utrzymywanie poziomu kwasu moczowego. Niekiedy z tego względu konieczne jest wdrożenie konkretnych preparatów leczniczych, które zmniejszą ilość kwasu moczowego. Jeżeli choroba jest wysoce zaawansowana konieczne jest właściwe hamowanie dalszego rozwoju tego schorzenia. Zazwyczaj wymagane jest jednocześnie leczenie powikłań, które wystąpiły na skutek tego schorzenia. Obowiązkowe w następstwie tego staje się przyjmowanie odpowiednich farmaceutyków.

Więcej przeczytasz w artykule pt. „Dna moczanowa

Dodaj komentarz