Jak dbać o siebie, by ustrzec się raka skóry?

Posiadanie rozmaitego typu znamion na skórze ciała nie jest niczym rzadkim. Ludzi predysponowanych do pojawiania się tego typu znamion jest całe mnóstwo. Zwykle nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi, gdyż nie wydaje nam się, aby te obecne od zawsze na naszym ciele zmiany miały mniejsze lub większe znaczenie. Warto jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona musisz w sposób odpowiedni dbać, w efekcie nie przekształcą się one w znamiona o charakterze złośliwym, innymi słowy w raka skóry. Co warto wiedzieć w następstwie tego o profilaktyce tego typu znamion?

W sposób regularny wykonuj badania

Systematyczna kontrola znamion ma wielkie znaczenie. Samodzielne badanie własnej skóry może niestety nie wystarczyć, choć rzecz jasna warto obserwować znamiona przez cały czas – śledzić czy zmienia się ich wygląd, odcień itd. Na dokładną kontrolę, na przykład 2 lub raz w roku wskazane jest udać się do lekarza specjalisty dermatologa, który z zastosowaniem profesjonalnego przyrządu zbada znamiona. Dermatoskop, albowiem to o tym urządzeniu mowa, umożliwia obejrzeć zmiany w właściwym powiększeniu, dzięki temu możliwe jest ich niezwykle staranne zbadanie i sprawdzenie czy niezbędne będzie usuwanie znamion. Istotne jest ponadto to, iż dermatoskop to tak zwane urządzenie z pamięcią, każde badanie pozostaje zapisane w pamięci systemu, a w związku z tym dermatolog na każdej wizycie może skonfrontować wyniki badań i w następstwie tego stwierdzić, czy zmiana tak naprawdę uległa powiększeniu albo zmieniła kolor.

Gdy niezbędne jest usunięcie znamienia
Czasami niezbędne jest usunięcie znamienia ze skóry – taką rekomendację musi wydać lekarz specjalista. Najczęściej usuwanie znamion jest realizowane, wtedy, kiedy określona zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, bądź też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia złośliwej zmiany, lekarz rekomenduje jej chirurgiczne wycięcie, a następnie histopatologiczne jej zanalizowanie, co pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście była to zmiana złośliwa. Regularnie realizowane badania są podstawą i ma obowiązek pamiętać o nich każdy, kto chce dbać o swoje zdrowie w całkowicie efektywny sposób.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz