Funkcjonalne oświetlenie w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga wyjątkowo dobrego oświetlenia. Dodatkowo źródła światła powinny być rozmieszczone w przemyślany sposób, który ułatwi przygotowywanie potraw i sprzątanie pomieszczenia. W dobrze zaprojektowanej kuchni powinno znajdować się kilka lamp lub kinkietów.

Lampa lub plafon

W większości kuchni potrzebne będzie oświetlenie sufitowe. Jeśli pomieszczenie jest małe, możemy umieścić lampę lub plafon w centralnym punkcie sufitu. W większej kuchni, w której znajduje się stół, lampę wieszamy nad blatem. Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, lampa lub żyrandol powinny również znaleźć się nad stołem. W aneksie kuchennym z barkiem można zawiesić lampy nad barkiem, co nada wnętrzu nowoczesny wygląd. W przypadku bardzo małej kuchni lub niewielkiego aneksu kuchennego nie zawsze trzeba korzystać z lampy sufitowej, jednak jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pomaga we właściwym oświetleniu pomieszczenia.

Oświetlenie blatu roboczego

Blat roboczy to miejsce, gdzie wykonujemy praktycznie wszystkie czynności związane z przygotowywaniem potraw. Kiedy stoimy twarzą do blatu, zazwyczaj zasłaniamy sobie światło padające z lampy sufitowej, co może utrudniać pracę. Jeśli jest to możliwe, dobrym pomysłem jest umieszczenie blatu pod oknem, co pozwoli nam na wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Poza tym jednak przydadzą się także dodatkowe lampy. Dużą popularnością cieszą się na przykład lampki LED montowane w spodach szafek kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodatkowe światło pada prostopadle na blat i nie powoduje powstawania cieni.

Warto zainwestować w dobre oświetlenie

Oświetlenie kuchni to zagadnienie, którego nie należy lekceważyć. Rozmieszczenie źródeł światła należy dokładnie przemyśleć, ponieważ będzie wpływać na wygodę w czasie wykonywania codziennych czynności. Zalety dobrego oświetlenia w kuchni to:

  • łatwiejsze przygotowywanie potraw,
  • lepsza ocena świeżości produktów,
  • dokładniejsze sprzątanie,
  • większa estetyka wnętrza.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór lamp i karniszy przeznaczonych specjalnie do kuchni. Dzięki temu dobierzemy praktyczne i estetyczne rozwiązania do każdego wnętrza. W modzie jest przede wszystkim nowoczesność, proste wzory i powierzchnie na wysoki połysk.

Estetyczne lampy do kuchni

Lampy i kinkiety to nie tylko źródło światła, ale także ozdoba pomieszczenia. Jest to także prawdą w kuchni, gdzie również należy zainwestować w eleganckie oświetlenie. Warte uwagi są na przykład oprawy wykonane ze szkła. Wprawdzie kuchnia jest zbyt małym pomieszczeniem, żeby zawiesić w niej duży żyrandol, jednak z pewnością możemy sobie pozwolić na zawieszenie w tym miejscu ładnej lampy o gustownym kształcie.

Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, trzeba dopasować oświetlenie do całego pomieszczenia. Wybrane oprawy powinny komponować się również z aranżacją salonu. Wystrój obu pomieszczeń musi zawsze tworzyć spójną całość. Możemy na przykład wykorzystać dwie identyczne lampy, jedną do oświetlenia salonu, drugą do kuchni.

Dodaj komentarz